ТЕМА: НАКАЗОВИЙ СПОСІБ ДІЄСЛОВА. М 'ЯКИЙ ЗНАК У ДІЄСЛОВАХ НАКАЗОВОГО СПОСОБУ.
МЕТА: закріпити знання про дійсний та умовний способи дієслів, домогтися засвоєння дієслівних форм наказового способу, місця і ролі їх в мовленні; виробляти вміння користуватися ними в мовленні; розвивати зв"язне мовлення школярів; змістом уроку здійснювати духовно-моральне виховання.
ЗАСОБИ НАВЧАННЯ: фонозапис духовної музики.
"Просіть - і буде вам дано, шукайте - і знайдете, стукайте - і відчинять вам".
(Євангеліє від Матвія 1,1).
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ ДО РОБОТИ.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
1.            Прослухайте поезію, випишіть з неї дієслова дійсного та наказового способу, передайте прозовою мовою від 1 ос. зміст поезії 2-3 реченнями, використавши виписані дієслова.

Я хотів би ..
. Я хотів би небагато –
 Дня дзвінкого , наче мідь, Повернутись в рідну хату,
 Що над берегом стоїть,
 Посміхнутись перехожим,
Спів почути яворів,
Хочу те, що хоче кожний,-
 Жити в мирі і добрі.
Я хотів би дуже мало
- Світ побачити, як птах,
Щоб душа спасіння мала,
Не томилася в гріхах.
С.Рачинець
2. Запишіть із пам"яті одну з відомих молитов, поясніть вживання великої літери у тексті та розділові знаки.
(Учні записують молитви "Отче наш...", "Богородице Діво..", "Ангеле Божий..." та ін.).
3. Робота учнів у парах: двоє учнів перевіряють правильність виконання індивідуального завдання, ставлять запитання до виконавців, рецензують правильність виконання.
Примітка: робота учнів у парах над перевіркою чийогось завдання дає їм можливість радитися, звірятись правильність їхньої думки з думкою товариша, відчувати себе впевненіше при необхідності різного роду виправлень та зауважень до виконаної роботи.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
-У своїх життєвих справах ми не завжди задоволені тим, що маємо. Думками часто поринаємо у майбутнє, мріємо. І для висловлювань своїх мрій використовуємо граматичні форми, в яких не обійтись без дієслів умовного способу. Безперечно, для втілення в життя своїх мрій ми звертаємося за допомогою до інших людей, до Бога. Як ми висловлюємо своє прохання, побажання, спонукання,
наказ?
-Звичайно, наша рідна мова багатством своїм дає можливість усім лексичним складом і граматичними формами висловити найтонші враження, відтінки думки. Для вираження своїх прохань, наказів, побажань маємо в мові наказову форму.
-На сьогоднішньому уроці мова йтиме про наші прохання, звернені до Бога, які ми висловлюємо в своїх молитвах. Одночасно ми розглянемо, як твориться наказовий спосіб, де і коли використовуються його форми, деякі особливості орфографії.
III. ЗАСВОЄННЯ НОВИХ ЗНАНЬ, ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ ТА НАВИЧОК.
1. Прочитайте епіграф уроку. Як ви розумієте його зміст?
-У прямому чи переносному значнні тут висловлені думки? Як це називається в літературі?

2. Робота з картиною "Ісус Христос стоїть перед зачиненими дверима без клямки".
Бесіда за змістом малюнка:
-Що зображено на малюнку?
-Чи зможе Ісус увійти в цей дім, якщо знадвору в дверях немає клямки?
-При якій умові він все ж таки зможе увійти у дім?
-У чому християнська суть зобоаженого на малюнку? (Христос не зможе увійти в наше серце, коли ми самі не відкриємо його
і не запросимо Господа до нього).
Учитель. Звичайно, перша умова, коли Господь зможе увійти в наше серце, - це жити за Його заповідями.
-Пригадайте, які ви знаєте Божі заповіді?
-Зверніть увагу на форму дієслів, ужитих у цих заповідях, запишіть їх з пам"яті у свої зошити.
-Що висловлено цими заповідями? ( Наказ Бога людям).
-Чому всі дієслова у заповідях мають форму 11 ос. однини? ( Господь звертається до кожного з нас, як батько до своєї дитини, даючи свій наказ, як жити).
-А чи ми звертаємося до Господа із своїми думками? Як називається це звертання в ньому - теж наказ? ( Наше звертання називається молитвою, і в ній висловлюються наші подяки, прославлення та прохання).
4. Робота над текстом молитов.
1.   Із молитв "Отче наш...", "Богородице Діво..." виписати дієслова наказового способу.
2.      Зверніть увагу, які форми має наказовий сопсіб дієслів. Які слова в наказовому способі утворюються при допомозі часток хай, нехай?
3.    Розкрийте дужки, поставте дієслова у наказовому способі, поставте необхідні розділові знаки:
Боже великий, єдиний,
Нам Україну (хранити)
 Волі і світла промінням
Ти її (осінити).
Світла науки і знання
 Нас, дітей, (просвітити),
В чистій любові до краю
Ти нас, Боже, (зростити). Молимось, Боже великий,
Нам Україну храни.
4.    Вибірковий диктант ( учитель читає молитву за український народ, учні виписують дієслова наказового способу, визначають особу і число):
Всемогучий Боже і Царю Всесвіту, Спасителю наш, Ісусе Христе, що всім серцем любиш увесь людський рід і опікуєшся кожним народом зосібна.
Споглянь милосердно і на наш український народ, що з повною надією припадає до Тебе, як до свого найліпшого премудрого Отця.
Ми діти цього народу, покірно послушні Твоїй святій волі, любимо всі народи, а перед усім любимо щирою християнською лобов"ю наш український народ. Тому -то з любові до нього, а радше з любові до Тебе, наш Боже, благаємо:
Прости йому всі провини, поправ його всі злі нахили, а скріпи добрі; змилосердися над ним у всіх його потребах. Борони його перед усякою кривдою й несправедливістю ворогів...
Провідникам нашого народу дай світло Твоєї премудрості з неба. Зопікуйся його молоддю. Благослови наші всі родини.
Просвіти всіх нас, нахили всі серця, щоби твердо вони стояли в твоїй вірі. Благослови також дочасне добро нашого народу. Дай йому волю, щоб міг свобідно розвивати свої природні, Тобою дані, сили. Благослови працю його на всіх ділянках науки, мистецтва й добробуту.
5.    Запишіть усі особові форми наказового способу дієслів:
Варіант 1 - благослови.
Варіант 2 - прости.
Варіант 3 - дай.
Зверніть увагу, в яких особових формах і після яких приголосних пишеться м"який знак.
Учитель. Отже, ми переконалися, що знання про наказовий спосіб дієслів необхідні нам, так як у повсякденному житті ми часто використовуємо цю форму. Особливо необхідна вона нам у звертанні до когось з побажанням, спонуканням до дії, з просьбою.
IV. ПІДСУМКИ УРОКУ.
ДОМАШНЄ

ЗАВДАННЯ:  Виписати з художнього тексту 20 дієслів наказового способу.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу