ТЕМА: Загальні і власні назви.
МЕТА: поглибити і систематизувати знання учнів про іменники, що
означають власні і загальні назви, вдосконалювати вміння і навички розрізняти
ці назви, писати їх з великої букви; розвивати логічне мислення учнів, їх
уміння творчо використовувати знання у нестандартних навчальних завданнях;
стимулювати інтерес до народної творчості.
ОБЛАДАННЯ ТА МАТЕРІАЛИ: картки.
ЛІТЕРАТУРА: Пентилюк М. Вивчення вступу,
повторення і систематизація
засвоєного в 5-му
класі та розділу "Іменник" за новими підручниками для 6- го класу//
Українська мова та література в школі. - 1993 - №9. Глазова О. Українська мова:
Матеріали до уроків. 6 клас. - Харків: Ранок, 2000.
Бондарчук Л.І. Літературно-краєзнавчий матеріал на уроках мови як засіб
патріотичного виховання учнів// Українська мова та література в школі. -
1990-№3.
ТИП УРОКУ: комбінований.
ХІД УРОКУ
I
ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
II ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Казав
Наум:"Візьмись за ум". На вовка неслава, а овець їсть Сава. Язик до
Києва доведе.
Пояснити орфограми та пунктограми. Підкреслити іменники, визначити їх
рід, число, відмінок.
Часом б'ють Хому за Яремину вину. Де Крим, де Рим, а де попова груша.
Ти їй про Тараса ,а вона тобі півтораста.
Ш ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА
ЗАВДАНЬ УРОКУ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНЮ.
- Чому у словниковому
диктанті ви писали деякі слова з великої букви, хоч вони розміщені не на
початку речення?
-
Сьогодні на уроці ми з вами будемо
вивчати іменники, що означають власні та загальні назви; поглибимо знання про
правопис власних назв. Це допоможе вам бути грамотними людьми, робити менше
помилок у своїх письмових роботах.
IV ПЕРВИННЕ
ОЗНАЙОМЛЕННЯ УЧНІВ З МАТЕРІАЛОМ
-
Для чого надаються власні назви
людям, містам, подіям?
-
Як власні назви виділяються на
письмі з-поміж загальних?
-
Які іменники відносяться до
власних назв?
-
Як пишуться складні власні назви?
-
Від чого це залежить?
-
Чому у власних назвах: Кривий Ріг,
Жовті Води, Нова Каховка -обидва слова пишуться з великої букви?
-
Які назви беруться в лапки?
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
Панас Якович Рудченко, річка Либідь, майдан Незалежності, бульвар
Дружби народів, Національна Опера, опера Гулака-Артемовського "Запорожець
за Дунаєм", оповідання "Морозенко", байка "Вовк та
Ягня", Чумацький Шлях, сузір'я Велика Ведмедиця, ведмедиця Айстра.
Виписати з тексту іменники, пояснити, до власних чи до загальних назв
вони відносяться.
Звідки назви
У нашій мові є назви предметів,
явищ, які названі іменами людей, але пишуться з маленької букви.
Звернемо увагу ось на
такі назви: дизель, ампер, ватман, вольт, герц, рентген. За цими назвами стоять
реальні люди: німецький інженер Дізель, французький хімік Ампер, власник паперової
фабрики, англієць Ватман, італійський фізик Вольт, німецький фізик Герц,
німецький фізик Рентген.
А ось назви квітів: бегонія, камелія,
магнолія. Мало хто знає, що назви ці утворені від імені французького ботаніка
Бегона, італійського священика Камеллі, що привіз в Європу з Японії цибулинки
квітів, французького природознавця Магноля.
Таке трапилося і з назвами одягу, зокрема: галіфе, макінтош, реглан,
френч. Тут постаралися військові. У перших двох випадках французькі генерали
Галіфе й Макінтош, а в другому - англійські Реглан та Френч.
Визначити, у яких реченнях власні іменники стали
загальними і навпаки. На північ від Богуслава, в
урочищі Маслів Став жив хутором старий козак Добридень. Раптом над нами ударив
перун, і блискавка на мить освітила змочений дощем іван-чай.
Продовжити речення так, щоб стало зрозуміло, який іменник мається на
увазі - власний чи загальний.
У нашому дворі з'явився новенький (москвич, "Москвич").
Останньою нас залишила (надія, Надія). Ми живемо на (землі, Землі).
Скласти речення з іменниками так, щоб в
одному випадку вони були власними, а в інших - загальними. Віра, віра; вісті,
"Вісті"; місяць, Місяць.
VI ПІДСУМОК УРОКУ
- Як власні назви виділяються на письмі?
- Як пишуться складні власні назви?
- Які власні назви пишуться в лапках?
VII ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати §9, вправа
91.
Коментарі
Дописати коментар