Тема уроку: Твір-опис природи за картиною.
Мета уроку: узагальнити та систематизувати знання про тип мовлення - опис; формувати вміння описувати природу за картиною, виражаючи до неї своє ставлення; розширити словниковий запас школярів; виховувати любов до природи.
Обладнання і матеріали: картина Б.Дегтярьова "Зима", ілюстрації, малюнки учнів.
Література. І.Попович. Твір-опис природи за картиною в 6 класі // Укр.мова
і література в школі.—2002.—№1.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
Хід уроку
На дошці — епіграф до уроку:
Зупинись і ти в здивуванні перед красою, і в твоєму серці розквітне благордство. Дорожи красою, бережи її. В. Сухомлинський
—А чи хочете ви описати зиму? От і добре, але, щоб ваші твори про зиму за картиною були цікаві, художні, щоб їх було приємно слухати й читати, нам потрібно добре підготуватися, необхідно своїми очима побачити зиму, відчути її красу.
Отже, сьогодні ви не просто учні, ви — мандрівники. Ми вирушаємо на екскурсію в природу. Наше завдання: описати картину, виражаючи до неї своє ставлення, розширити свій словниковий запас. Описати потрібно в художньому стилі мовлення, тобто вживати емоційно-забарвлені слова (епітети, слова у переносному значенні, синоніми, порівняння).
1.     Фронтальна бесіда.
-   На які типи поділяється наше мовлення?
( Є три тили мовлення: опис, роздум, розповідь).
-   На яке запитання дається віповідь в описі?
(В описі дається відповідь на запитання: який предмет чи особа?)
-   Що можна описувати?
(Описувати можна все, що ми бачимо навколо, з чим зустрічаємось в житті, предмети, тварини, людей, різні процеси і явища).
-   З яких частин складається опис?
( Опис складається з трьох частин: загальне враження, окремі ознаки, деталі, висновок-ставлення до описуваного).
2.     Читання творів-описів, які діти піготували вдома.
3. Розгляд малюнків учнів.
1.     Словникова робота:
а) зачитати тематичний словничок "Зима";
б) зачитати елементи опису, які підготували вдома: зима: білосніжна, казкова, холодна;
дерева: голі, сумні, зажурені, самотні, непорушні; небо: блакитне, голубе, спокійне, затаєне; повітря: чисте, свіже, прозоре, прохолодне; земля: важка, холодна, сонна;
в) можна буде користуватися і цим опорним словничком, записаним на дошці:
темно-синє, багряний захід, густо-червоний, пурпуровий, дзеркальна вода, ніжні берізки, милуватися, виглядати, розстелилася, золоте небо, незвичайний вечір, сонна річка, жовтогарячий.
г) доберіть спільнокореневі слова:
вечір — вечоріє — вечірній — увечері — по-вечірньому; мороз — морозець — заморозити.
2.     Розповідь вчителя:
—Перед вами картина "Зима" Бориса Дегтярьова — нашого місцевого художника. Ви відвідували виставки його робіт у нашій галереї, неодноразово спілкувалися з митцем на святах. Крім таланту художника, він іще наділений і талантом поета. Вірші Б.Дегтярьова ви вивчали на уроках української літератури.
3.     Бесіда за картиною.
   Яку пору року і час зображено на картині?
   Розглянемо передній план (те, що зображено ближче до глядача, в центрі картини). Що зображено?
(У центрі картини невеличка річка. По обидва береги стоять берізки. Ці білокорі красуні дуже сумні. Адже зима сховала їх вбрання.)
   Чим приваблює ця річка? Яка вода в ній?
   Якими елементами можна описати річку?
(Річка починає засинати. У ній відбивається вечірнє сонце, і вода в цьому місці рожевого і жовтого кольору. А ближче до глядача вода темно-синього кольору).
(Дзеркальна, голуба, дивна, тиха, сумна, спокійна, сонна).
(На задньому плані добре видно вечірнє небо. Від заходу сонця воно змінює
свої кольори).
   Які кольори переважають? (Жовто-багряний, темно-синій, жовтогарячий).
   Який ваш улюблений колір? Чому?
   Доберіть епітети й порівняння, які точно й поетично передавали б колір снігу.
(Білий, пухнастий, дивовижного кольору, темно-синій, золотистий, наче біла ковдра).
   Як впливають на вас кольори?
(Вони створюють приємний настрій. Приємні фарби гарно впливають на настрій. Мені й раніше подобалася зима, а тепер я полюбив її ще більше).
   Що відчуваєте й про що думаєте, коли дивитеся на цей пейзаж?
( Коли дивлюся на цей зимовий пейзаж, то ніби відчуваю свіже зимове повітря.)
   Яка основна думка картини?
(Кожна людина повинна вміти помічати красу і берегти її).
4. Складання плану.
1.         Зимовий вечір.
2.          Річка, її береги.
3.         Багряний захід.
4.          Мої роздуми про картину.
5.          Бережімо красу!
План-схема (на дошці)
1.         Загальне враження.
2.          Опис.
3.          Чим приваблює?
4.          Основна думка.
V. Робота над твором.
1. Запис робочого матеріалу:
Орієнтовна схема запису матеріалу
План
спостережень
Зібраний (робочий) матеріал
Погода
Зима. Незвичайний вечір. Легкий морозець. Тихо, безвітряно. Повітря чисте й свіже.
Річка
Як джерельна вода. Тиха, сумна, спокійна. Вода у ній джерельна. Річка починає засинати.
Дерева
По обидва боки річки стоять білокорі берізки. Поряд група молоденьких дерев. їх крони темно-червоного кольору.
Небо
Багряне, золотисте. Жодної хмаринки.
Сніг
Пухкий, легкий сніг. При заході сонця міняє свій колір. Святково, чисто, біло.


2. Складання твору-опису.



На картині чудово зображена природа, видніється захід сонця, річка, дерева. Погода безвітряна. Легенько потріскує морозець. Повітря чисте й свіже, як джерельна вода! Тихо-тихо навкруги. Земля спочиває під пухнастою ковдрою.
На передньому плані видніється річка. По обидва береги стоять стрункі берізки. Ці білокорі красуні дуже сумні. Адже вони не мають зеленого одягу. Зате ялинки, що видніються на правому березі, не втратили свого зеленого вбрання. Вода в річці дзеркальна, тому в ній відбиваються стовбури дерев, вечірнє небо. Річка готується до сну.
На задньому плані добре видно вечірнє небо. Від заходу сонця воно міняє свої фарби. Знизу переважає рожевий та жовтих кольори, зверху — голубий. А крони дерев, що стоять групкою, ніби горять червоним полум'ям.
Приємні кольори картини створюють гарний настрій.
Коли довго дивишся на цей зимовий пейзаж, то ніби відчуваєш свіже зимове повітря.
Автор картини хотів передати не тільки красу зимового вечора, він змушує нас замислитись над тим, що люди повинні берегти цю красу.
— Який висновок ви зробили для себе з уроку?

Закінчити роботу над складанням твору-опису за картиною Б.Дегтярьова "Зима

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу