ТЕМА: МАНДРІВКА У МІСТЕЧКО ОРФОГРАФІЇ. ПІДСУМКОВИЙ УРОК З ВИВЧЕННЯ ОРФОГРАФІЇ У 5 КЛАСІ
МЕТА: повторити та узагальнити матеріал про правопис ненаголошених Е,И; спрощення у групах приголосних; правопис м"якого знака та апострофа, префіксів ПРЕ, ПРИ-, С-, 3-, ЗІ-.;.розвивати пам"ять учнів, їх уміння аналізувати та узагальнювати вивчені знання, пррищеплювати любов до мови.
ОБЛАДНАННЯ: картки, орфографічнй словник, таблиця із схемою маршруту.
ХІД УРОКУ
I.  ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
II.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ.
Любіть красу своєї мови, Звучання слів і запах слів: Це квітка ніжна і чудова, Кохання батьківських степів.
Т.Масенко
Сьогоднішній підсумковий урок ми проведемо у формі мандрівки по містечку Орфографії, де вас чекатимуть зустрічі з героями вивчених орфограм, з мешканцями ваших словників-довідників, будуть і зупинки-відпочинки. У подорож!
III. ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ.
1.   Повторювальна бесіда:
-      Чи важливо знати напрямок маршруту?
-      Що вивчає орфографія?
-      Голіруч у путь ніхто не вирушає. Беремо з собою пожитки-знання.
Читаємо подорожні гасла:
Пам"ятай правила!
Грамотно пиши!
Висловлюйся зв"язно!
Будь привітним!
Біля брами
Вартові якось підозріло поглядають на вас, пропонують перше завдання-випробування.
2.    Прочитати вислів, пояснити його зміст, вставити пропущені букви.
Словом можна вбити і ож...вити, поранити і вилікувати, посіяти тр...вогу й безнадію, ро...сіяти сумнів і засмутити, викл...кати посмішку і сльозу, над...хнути на працю.
В Сухомлинський (Учні списують текст, виконують завдання, пояснюють зміст
вислову).
У дідусів
Зразу ж ми потрапили на садибу двох дідусів Иха та Еха. Привітно і щиро зустрічають вони нас. Але ж похрипли бідненькі, бо все змушені нагадувати учням, коли писати Е, а коли И.
А тут ще отримали листа старенькі від словникових слів, які стурбовані тим, що учні так часто помиляються. Щоб їх заспокоїти, напишемо словниковий диктант.
3. Словниковий диктант
Апельсин , абрикос, алича, апетит, баскетбол, ведмідь, вулиця, велосипед, пшениця, неділя, чемпіон, лимон, дистанція, депутат, балерина.
Прощаємось. Всі задоволені. Якесь дзижчання
Раптом чується з-за сусідньої огорожі щось схоже на дзижчання чи сичання (-ЖДН-, -ЗДН-, -СТН-, -СТЛ-).
Щоб потрапити у вітальню до хазяїв, потрібно розчинити шестеро дверей, а ключем до кожних буде назва одного з винятків з цього правила (шістнадцять, кістлявий, пестливий, хвастливий, хворостняк, зап"ястний).
Гостинні люди тут проживають і вирішили пригостити нас стравами- запитаннями.
(Учні відповідають на запитання і записують слова-відповіді на
дошці).
1.   Папірець-документ, що дає право їздити в міському транспорті цілий місяць. (Проїзний).
2.    Людина, яка часто посміхається. (Радісна).
3.      Людина, яка каже правду. (Чесна).
4.      Людина, яка любить хвалитися. (Хвастлива).
5.      Річ, яка зроблена вчасно і досконало.(Якісна).
6.      Речі, потилежні за кольором. (Контрастні).
7.      Різноманітний вантаж. Баласт - баластний).
У господарстві мовчуна
Ми просто не можемо обійти господу хазяїна, який виспівує: Я один в сім"ї такий Кажуть, надто вже м"який, Хоч мовчун, та не дивак, В слові я - не зайвий знак. - Хто цей господар?
Він гордовитий, сповнений самоповаги, гідності, бо ж один такий неповторний в українській мові. Обіцяє пригостити медом, якщо правильно поставимо апостроф у словах : розв"язати, черв"як, святковий, рясно, рюкзак, матір"ю, з"їхати, приїхати, ад"ютант.
Смакуємо медом, поспішаємо далі.
На роздоріжжі
Знак-покажчик шляху тут якийсь дивний. Миготить нечіткістю, нерозбірливістю. Лиш десь прочитується запитання:"Пригадаєте правило, де зустрічається багато винятків?"
Учні згадують винятки з орфограми - подовження приголосних. Називають групи слів.
1.   Ілля,рілля, суддя, стаття (але статей).
2.    Зіллє, виллє, розіллє (від лити).
3.    Зрання, спросоння, попідвіконню, попідтинню, навмання.
4.    Ганна, овва, бовваніє, ссавці, лляний.
Суперечка
Затримавшись на роздоріжжі, ми й не помітили, як Наталочка трохи відстала від гурту і випадково підслухала суперечку трьох друзів.
Діалог-суперечка
-      Ви не можете до мене дорівнятись. Я прекрасний, премудрий, я - сама досконалість, - говорив перший.
-      А я найбагатший. Все, що захочу, вмить притягну до себе, - вихвалявся другий.
-      А коли я захочу, то такі прізвиська вам дам, що перестанете вихвалятись, - промовив третій.
1.   Які друзі розмовляють між собою? (Префікси ПРИ-, ПРЕ-, ПРІ-).
2.    Чому вихваляються?
Бабуся Капетуха
Роздумуючи над цим діалогом, ми не помітили, як до нас підійшла бабуся. Вона назвала себе - Капетуха і розповіла сумну історію про те, як у неї випав зуб , і вона тепер говорить: ф-,ф-,ф-...
1. З якою орфограмою пов"язане її ім"я і історія? ( Написання префіксів С- та 3-).
Розподільний диктант


3-
Збити
Зшити
Зцідити
Зчесати
Зсунути
С- Списати Сказати Стягнути Сформувати Сходити





 -- Чому називає себе мовчуном? (м'який знак).Хитромудро дивиться він на нас і посміхається. Напевне, добре знає, як легко, не знаючи правил, помилитись в його написанні. Напишемо ж вибірковий диктант, щоб зникла глузлива посмішка з його обличчя.
Вибірковий диктант
(Із поданих речень виписати слова, в яких пишеться м"який знак або не пишеться, але чується).
Більше думай, а менше говори.
Любов сильніша від смерті.
Ластівки низько літають - дощ обіцяють.
Доньчин голос милий мамі.
Де тонше, там і рветься.
Пісня душу звеселяє.
Я думаю, що м"який знак уже не кепкує з вас, але він ще якусь пісеньку наспівує:
Тьмяна нічка наступає, Різьбяр в хату поспішає.
Мовчун, але щось розспівався. Радий гостям.
-Чому ж наспівує цю пісню? (Тьмяний, різьбяр - це винятки).
Ми прямуємо далі, а навздогін чуємо хитруватий голос:"Не забудьте прихопити мої винятки до мого сусіда!". Йдемо далі, втомилися.
Зупинка-перепочинок
Мені здається, ви зрозуміли, що бажаними гостями у будинках мешканців цього містечка ви будете тоді, коли грамотно виконуватимете всі завдання. Але не менш важливо мати грамотне зв"язне усне мовлення, бути ввічливою людиною.
1.   Назвіть слова ввічливості. (Добрий день, будь ласка, до побачення, дякуємо, на добраніч).
2.    Поставте правильні наголоси у поданих словах: читання, писання, завдання, запитання, виразний, помилка, вірші, одинадцять, загадка, черговий, дочка, донька, чотирнадцять.
3.    Згадуючи останню пісню мовчуна, скажіть, хто є його сусідом? (Апостроф).
4.    Як пишуться ці слова (тьмяний, різьбяр) щодо апострофа? (Без апострофа). Чому?
У саду
Ми потрапляємо до апострофа. Господар зустрічає нас на пасіці.
Ось ми і на околиці містечка Орфографії. Звичайно, не всіх мешканців ви відвідали, бо багатьох ще зовсім не знаєте. Багато нових орфограм будете вивчати у наступних класах.
Сьогодні, я думаю,ви нікого не образили незнанням. Завдяки своїй наполегливості, старанності, ви засвоїли багато орфограм. Недарма кажуть: грамотний - видющий і на все тямущий.
IV.ПІДСУМОК УРОКУ.
V.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
!. Записати та завчити прислів"я про книжку та знання.
2. Записати словничок (20 слів) із орфографічних правил, які не повторювали на уроці.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу