Тема: СКЛАДНЕ РЕЧЕННЯ З РІЗНИМИ ВИДАМИ ЗВ 'ЯЗКУ. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО.
Мета:узагальнити і систематизувати матеріал про складне речення з різними видами зв"язку, розділові знаки в ньому, повторити правопис прислівників, розвивати творче мислення учнів, виховувати любов до рідного краю.
ХІД УРОКУ
1. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА.
2.   УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
Клас ділиться на дві групи : "Знавці складного речення" та "Критики".
1. Робота з текстами. Визначити, до якого типу складних речень належать дані речення: Для "критиків"
2.   Шевченко сказав те, що кожна людина сказала б , якби її народна сутність могла б возвиситися до здатності виразити те, що хоронилося в її душі.
2.                       Повіяв       злегка вітерець, і озвалися гаї, затріпотіли осики, зашуміли верболози, ріка скинула з себе дрімоту разом з сивуватим туманцем.
2.                       Вийшла     мати до броду зустрічати синів, що вертали з походу з далеких країв.
2.                        Сонечко   встає, і в росі трава, біля школи в нас зацвітають квіти.
2.                      Настрій      у нього був такий, що він хотів обняти увесь світ.
2.      Я       жив серед гордих боянів, що вірили в правду мети і пісню у раннім змаганні кували, неначе щити.
2.           Під осінніми високими зорями затихають оселі, і тепер стає чутнішою мова роси.
2.      Я       прийшов у цей світ з любові, щоб спізнати дороги круті.
Для "знавців складного речення"
2.  Спадає сонце за лісисті гори, спалахує червоно небокрай, але пташині не замовкають хори.
2.   І та жінка, в якої мамині очі, запитала в мене, чи знаю я Малишка.
2.  Над ними бурі пронеслися, яких не знала ще планета.
2.  Не може самотньою бути людина, якщо на землі хліб і квіти живуть.
2.  Любов і надія не в зорях, не в морі - між людьми поради питати.
2.  Слід на землі лишити кожен хоче, та справа в тому, що воно за слід?
2.  Багато не треба, щоб твердо знати : людина - найвищий вимір краси.
2.    Як заходить сонце за діброву, як поснуть на плесі сірі гуси, косарі вертаються додому на вечерю.
2. Диктант-взаємоперевірка. . Не можна ходити по рідній землі, не чаруючись виплеканою народом у віках рідною мовою. В народу немає скарбу більшого, як його мова... Слово - це крила ластівки, вона їх не почуває, але без них не може злетіти. Тож маємо зробити все для того, щоб не згорнулися крила, щоб не обірвалася золота нитка, яка веде з давнини в наші дні. Не сполохай рідного слова, а захисти його, до серця притули.
Накреслити схему 3 і 4 речень.
2. Група "Критики" перевіряє якість написання диктанту, а група "Знавці..." захищає свої знання про різні види складних речень усно, витягаючи білети.
ПИТАННЯ БІЛЕТІВ:
а) двокрапка в безсполучниковому складному реченні;
б) тире в безсполучниковому складному реченні;
в) складні речення із сполучниковим зв"язком;
г)  складнопідрядні речення з кількома підрядними;
д) складні речення із сурядним і підрядним зв'язками.
2.  Група "Критики" аналізує якість написання диктанту, вказує на орфографічні і пунктуаційні помилки.
2. Виписати два речення із творів письменників рідного краю. Умова: речення мають належати до різних типів складних синтаксичних конструкцій.
2.  У цей час 1-2 учні читають напам"ять вірші улюбленого поета, а решта повинні назвати складне речення, яке вони запам'ятали з вірша, визначити вид складного речення.
2. Твір-мініатюра "Великдень" з використанням різних типів складного речення (5-7).
7.Виправити помилки в реченні. Розставити розділові знаки.
Люди прийшли посвятити паску. А серце звернуте до неба і тиша така дзвінка ніби щойно над цим окрайцем Української землі перелетіли святі.
Розібрати слово святі як частину мови.
2.  Лінгвістична гра з ключами.
Записати прислівники, розкривши дужки і згрупувавши їх у три стовпчики: у перший - ті, що написані через дефіс, у другий - ті, що пишуться разом, у третій - ті, що пишуться окремо.
Будь(як), в(одно)раз, (ані)телень, (до)пари, (в)слід, (за)рахунок, в(ногу), якось(то), (по)бойовому, (по)робочому, (з)гори, (як)найкраще, (до)пари, (в)затишку, (яке)небудь, (з)верху, (до)діла, (з)переляку.
Ключ: за третьою від початку літерою прочитаєте українську приказку "Добре діло не пропаде".
IV. ПІДСУМКИ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ УРОКУ.
V. ДОМАШНС ЗАВДАННЯ.
Виписати з художньої літератури 5 речень з різними видами синтаксичного зв"язку.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу