Тема : ВИВЧЕННЯ АПОСТРОФА ТА М'ЯКОГО ЗНАКА
Мета
: вдосконалювати отримані навички вживання м"якого знака і апострофа;
розвивати зв"язне мовлення учнів, здатність логічно мислити, уважність і
пам"ять; виховувати почуття любові і пошани до краси рідного слова.
Тип уроку :уроку систематизації та узагальнення знань.
Обладнання : Підручник для 5 класу з української мови, картки-схеми,
"чарівні ключі", замок злої чарівниці Помилки-Помилище, платівки,
записи на дошці.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ.
ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
Вступне слово вчителя.
Сьогодні, діти,
у нас незвичайний урок: ми вирушаємо у цікаву, але досить небезпечну подорож.
Було це багато
років тому, минали століття, і люди забули цю історію, а дехто почав вважати її
казкою.
Жили собі два
брати - м"який знак та апостроф. Жили вони весело, між собою не сварилися.
Від звичайних хлопців їх відрізняло те, що без них не обходилась жодна розмова
- допомагали людям спілкуватися.
І от сталося
лихо. Зла чарівниця Помилка-Помилище вирішила посварити всіх людей, вкрасти у
них здібність до взаєморозуміння, а всіх дітей залишити неписьменними. Лише
той, хто добре вивчив тему, зможе пройти всі випробування і врятувати братів.
Отже, сховала братів Помилка-Помилище у
фортеці Безладдя за семи брамами, за семи ґратами, за семи замками. Шлях до
фортеці - далекий, небезпечний та важкий. Перевіримо, чи підготувалися ви? Нумо
згадаймо, де можна було зустріти братів.
2. Тренувальні
вправи.
а). Кожен учень
називає одне правило вживання м"якого знака чи апострофа + приклад.
- Бачу, ви
ретельно підготувалися.
А тепер -
наступне завдання. На чорній горі стоїть високий замок Безладдя. Ведуть туди
круті сходи. Кожен крок по сходах - одне вгадане слово. Той, хто першим виконає
завдання, отримає чарівний ключ (на дошці та у зошитах).
|
|
н
|
ч
|
|
|
|
|
|
н
|
ш
|
|
|
|
|
|
н
|
ь
|
ч
|
|
|
|
|
с
|
ь
|
ч
|
|
|
|
|
л
|
ь
|
ч
|
|
|
|
|
|
|
л
|
ь
|
|
|
|
|
|
Л
|
ь
|
|
|
|
|
|
|
л
|
ь
|
|
|
|
|
|
|
|
л
|
ь
|
|
|
|
|
|
|
л
|
ь
|
|
|
2). Чарівний ключ отримує ..........
Ось ми з вами і знаходимося під
першою брамою. Браму охороняє сторожа. Що ж,
стукайте у ворота.
Охоронець:
Хто це у двері стука, у стіни гупа, у вікна лізе мені спати заважає?
Учень: Дозвольте
зайти.
Охоронець: А ключ є?
Учень:
Так.
Охоронець:
Тоді проходь.
- Але не була б Помилка-Помилище злою
чарівницею, якби не підготувала інші складні завдання.
1. Ось, наприклад, треба зробити переклад слів
та записати у три колонки і пояснити правопис: конец, палец, ходят, смеются,
отрежь, пять, семья, столовая, казацкий, голубь, степь, дробь. Сусіди
обмінюються зошитами і перевіряють один одного. На початку всім надається 12
балів, за кожну помилку знімається один бал. Чарівні ключі отримують ті, хто
зберіг всі 12 балів.
Охоронець:
Хто це у двері стука.. .і т.д.
2. Я бачу, ви
щось знайшли. Скриньку?
Подивимось, що
ще вигадала чарівниця. Читаємо: у ці двері увійде тільки той, хто з поданих
слів утворить слова або з м"яким знаком або з апострофом.
Складіть із
поданих слів три речення на вибір. Непогано, якщо в одному реченні ви
використаєте одразу кілька слів. Слова до вправи:
Харків, бабуся,
білий, малий, зелений, хлопець, мавпа, їздити, камінь, імені.
Перші два учні, які виконали завдання,
записують на дошці свої речення.
Учитель:
Чарівний ключ отримує
Охоронець: Хто
це у двері стука,
3. - Що ж, перед вами останні сходи.
1 варіант
користується таблицею "Вживання м"якого знака".
2 варіант користується таблицею "Вживання апострофа" Учитель : Чарівні ключики отримуют ь.
Оцінювання
роботи учнів.
1.
Підсумкове
слово вчителя.
2.
Шановні
п"ятикласники! Я вітаю вас з
перемогою! Ви добре вивчили тему. На вас чекає незвичайне, творче домашнє
завдання.
3.
Домашнє
завдання.
Перед вами
картина відомого українського художника Фотія Красницького "Гість із
Запоріжжя". Треба написати слова, що позначають якості і предмети,
зображені на малюнку, і пишуться або з апострофом, або з м"яким знаком.
Коментарі
Дописати коментар