Тема: складнопідрядні речення з підрядними означальними, обставинними і з’ясувальними.

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про складнопідрядні речення, йогов види; удосконалювати вміння знаходити ці речення у тексті, складати їхні схеми; розвивати логічне та образнее мислення, уяву, прищеплювати любов до природи, до влучного слова.

Наочність та обладнання: презентація уроку.

Література:Т.М.Шабельник. Рідна мова: Плани-конспекти. 9 клас.-Ранок.-2009.
О.П.Глазова. Українська мова. 9 клас.: Плани-конспекти уроків.-Освіта.-2005.
В.Л.Федоренко. Енциклопедія інтелектуальних ігор на уроках української мови.-Основа.-2007.
В.Ф.Жовтобрюх. Українська мова та література. Типові тестові завдання.-:Літера ЛТД, 2012.

Тип уроку: урок узагальнення знань.

Хід уроку

І. Організаційна частина

ІІ. Оголошення теми і завдань уроку.Мотивація навчальної    діяльності учнів.

ІІІ. Узагальнення і систематизація навчального матеріалу.

1.     Повторювальна бесіда.

–На які види поділяються складнопідрядні речення?
–З чим вони співвідносні?
–На які питання відповідаають означальні, з’ясувальні, обставинні речення?

                          2. Пояснювальний диктант
Летітиме Земля все так же між світами, як лине вічний час. І я молюся, щоб Чумацький Шлях засяяв ніжно рушничком космічним. Сузір’я бігли за Чумацьким Возом, а ми пливли в чумацькому човні. Уночі, як Чумацький Шлях сріблясту куряву простеле, вийди на Дніпро.

3.                 Робота на картках (3 учні).
                                     
                                      4. Вибірковий диктант
Вибрати з тексту складнопідрядні речення, визначити їх тип, скласти їх схему

Невже це листопад? Це леопард, який нам видається листопадом.Цей леопард забрів у листопад, та він-таки зостався леопардом. Грайте, бубни дубів, бо у танець пішов листопад. Грайте, скрипки беріз, бо у танець пустилася осінь.

                            5.Тестові завдання

1.     Гасли вікна, бо вже синій вечір дивився крізь намерзлі шибки до кожної хати.
2.     Намалюй мені ніч, коли падають зорі.
3.     Спинись і послухай, як вечір до себе зове.
4.     На землю сходить ніч. І зоряним рядном вона вкриває все, мов ніжною габою.
А). Складносурядне;
Б) Складнопідрядне означальне;
В) Складнопідрядне зясувальне;
Г) Складнопідрядне обставинне.

5.     Розподільчий диктант

Запишіть речення відповідно до схем
1.     Ви бачили хоч раз, як плачуть квіти?
2.     Де гаїв замріяні хмарини, криваво облітає мак.
3.     Сонечком пухнастим, що розквітло в травах, усміхалась ніжна кульбабка.




6.     Робота над прислівями і приказками

Продовжіть прислівя і приказки, накресліть до них схеми, визначте вид речення.
Поки грім не гримне,                         мужик не перехреститься.
На тобі, небоже,                                  що мені негоже.
Не все золото,                                      що блищить.
Як не наївся,                                        то не налижешся.
Не рубай стовпа,                                  на якому сидиш.
Де двоє бються,                                   третій не мішався.
Товчеться,                                             як Марко в пеклі.

7.Скласти речення за схемами.





9. Самостійна робота
І варіант
1. І якось я знайшов таку вершину, що інші гори скиртами здались.
2. Увечері, коли заходить сонце, гори стають мовчазні і похмурі.
3. Де у горах мавки блукають, загубив я кохання своє.
4. Погасли хвилі, гори, хмари, і над землею в’ються чари.

ІІ варіант
1.     Над Дніпром широким, вільним, де луги й степи цвіли, наші прадіди-поляни оселились і жили.
2.     Чи знаєте ви, як після нагрітого сонцем дня млосний чад пливе над степом?
3.     Коли зайде сонце, весь степ окутає пітьма.
4.     Настане літо, і вигорить зелений степ.

ІV. Підсумок уроку:
-Яку тему ми з вами узагальнювали на уроці?
-На які питання відповідають означальні, з’ясувальні, обставинні речення?

V. Домашнє завдання: повторити параграф 11, вправа 121.














Складнопідрядні речення з підрядними

означальними, обставинними,з’ясувальними




                                                                                                         Манушкіна Н.Ф.


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу