ТЕМА: ПРАВОПИС І
ВИМОВА ПРЕФІКСІВ 3-, С-.
МЕТА: повторити правопис префіксів з-,с-,
узагальнити матеріал з цієї теми, удосконалювати орфоепічні навички, вміння
використовувати отримані знання на практиці, розвивати логічне мислення,
виховувати повагу до рідної мови.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ. АКТИВІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ . Необхідно
пригадати значущі частини слова.
-Які
є значущі частини слова?
-Що
таке корінь? -Префікс? Суфікс?
-Чи однаково
визначаємо основу слова і корінь?
-Яка різниця між
формами того самого слова і між спорідненими словами?
-У якій
послідовності проводимо розбір слова за будовою?
Завдання
1.
Розібрати слова
за будовою, дібрати спільнокореневі.
Безстрашний,
розквіт, зшити, ставок, спальня.
Зразок
Натруджений
- труд, трудитися, труджусь.
Завдання 2.
Пригадати
глухі та дзвінкі приголосні.
III.
ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Префікс з- переходить в с- у вимові і на письмі перед
глухими приголосними: К,П,Т,Ф,Х.
Завдання.
Додати префікс з- до слів:
Копати, фотографувати, писати, хвалити,
тиснути.
Перед іншими
глухими та дзвінкими пишемо з-, з + бити = збити з + долати =здолати з + шити =
зшити з + чистити = зчистити з + садити = зсадити з + орати = зорати
1.
Робота з
підручником: п.31, вправа 689 (усно), 687 (пояснити, чим відрізняються слова).
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ
НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
Завдання
1.
Записати
речення, знайти орфограму.
1. На сивих травах скошено траву.
2. Придорожні берези струшували холодну росу.
3.
Сидить
батько кінець столу, на руку схилився.
Завдання
2.
До
поданих слів додати з-, або с-:
...творити,
...формувати, ...терпіти, ...робити, ...сунути, ...в"язати, .. .цілити.
Завдання
3.
Додати
префікс з- до слів: Брати, псувати, гнути. Спробуйте вимовити новоутворені
слова. Переконуємося, що збіг кількох приголосних вимовити важко. Тому для
полегшення вимови з'являється після префікса з- вставний і:
Зібрати,
зіпсувати, зігнути.
Завдання
4.
Сигнальні
картки ( з- або с-):
Схопити,
створити, згоріти, зчистити, змішати, знести, зсікти, зламати, здути,
сфомувати, скупатися, стопити, знайти, склеїти.
Завдання
5.
Словниково-розподільний
диктант із взаємоперевіркою.
a.
варіант:
зрізати, здати, зварити, зайти, зміряти.
b.
варіант:
стиснути, стерти, склеїти, спланувати, сформувати.
Завдання
6.
"Четверте
зайве" . Чому?
Зрушити,
зсипати, спиляти, зустріч. Зупинка, зів"ялий, зіставляти, зібрати.
Завдання
7 (по групах).
i.
Скласти
речення із словами: Зробити, зшити, сховатися
Б.
Виконати вправу 681.
В
гостях . Кафе "Птах". Усно працюємо.
У. ПІДСУМОК УРОКУ.
2.
Що ви
дізналися нового?
3.
Сформулюйте
чітко правила.
VI ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Виконати вправу 683 (А), 684 (Б), 685(В).
Коментарі
Дописати коментар